Drømmer du om en skiferie, hvor du bor midt i det hele og nemt kan komme på ski hver dag? På Hotel Chateau des Dames bor du centralt i Cervinia med både pister, butikker og restauranter lige omkring dig. Her er stemningen afslappet og uformel, og det er et oplagt valg for dig, der gerne vil have en enkel base med fokus på skiløb og samvær.
Hotellet er lille og intimt med få værelser, hvilket giver en hyggelig og personlig atmosfære. Samtidig får du adgang til faciliteterne på nabohotellet Hotel Breuil, hvor både måltider og flere oplevelser venter.
Beliggenhed
Hotel Chateau des Dames ligger midt i centrum af Cervinia, så du har det hele inden for kort afstand. Restauranter, butikker og barer ligger lige rundt om hjørnet, og vil du opleve afterski, finder du det også tæt på. Samtidig bor du tæt på liften, så du nemt kan komme ud på ski uden lange gåture.
Fra hotellet kan du også nyde udsigten til det ikoniske Matterhorn, som sætter en særlig ramme om opholdet.
Tæt på pisten
Med liften næsten i baghaven bliver det nemt at komme hurtigt i gang med dagens skiløb. Du slipper for lange transporter og kan i stedet bruge tiden på det, det hele handler om – gode timer på ski sammen.
Skiopbevaring foregår på Hotel Breuil, hvor du også starter dagen efter morgenmaden.
Restaurant og halvpension
Dit ophold er med halvpension, og måltiderne serveres på Hotel Breuil lige overfor. Her kan du starte dagen med en god morgenmadsbuffet, inden du tager på ski.
Om aftenen venter en velsmagende middag, hvor du kan få varmen og dele dagens oplevelser. Vil du prøve noget andet, ligger Cervinias mange restauranter lige udenfor døren, så du nemt kan gå på opdagelse i det italienske køkken.
Efter middagen kan du runde dagen af i Hotel Breuils bar eller loungeområde.
Wellness og spa
Som gæst har du adgang til wellnessområdet på Hotel Breuil. Her kan du slappe af i sauna eller dampbad og give kroppen ro efter en aktiv dag på pisterne.
Der er også mulighed for at booke massage mod betaling, hvis du vil forkæle dig selv lidt ekstra. Foretrækker du mere aktivitet, kan du benytte hotellets fitnessrum.
Værelser
Hotellet har kun 15 værelser, som er enkelt og funktionelt indrettet i klassisk italiensk stil. Her får du det, du har brug for til en skiferie, hvor det meste af tiden alligevel foregår på pisterne eller ude i byen.
Faciliteter
Du tjekker ind på Hotel Breuil, som ligger lige overfor. Her finder du også restaurant, bar, lounge, wellness og skiopbevaring. Kombinationen af det lille hotel og adgang til flere faciliteter giver en fleksibel og afslappet ferie.
Passer godt til dig, som
- gerne vil bo centralt i Cervinia med det hele lige udenfor døren
- prioriterer nem adgang til skiløbet og kort afstand til lift
- sætter pris på en hyggelig og enkel base
- rejser med venner eller familie og vil have fleksibilitet i hverdagen
- gerne vil kombinere skiløb med byliv og restauranter
Opladning af elbil
Ankommer du i elbil, er der mulighed for at lade bilen i byen. Der ligger en ladestation ved den offentlige parkering ved Metzelet Bar Ristaurante, men der er flere i byen. Spørg guiderne, når de ringer ugen før afrejse, for mere information.
Turistskat opkræves på destinationen
Turistskatten skal betales direkte til hotellet - enten kontant eller med kreditkort, og er ikke inkluderet i rejsens pris, da vi ikke må og kan håndtere økonomi mellem regering og gæst. Turistskat pr. person pr. nat varierer. Afgiftens størrelse er på baggrund af den officielle hotelklassificering og destination. Børn er undtaget at betale turistskat– alder varierer fra land/destination og til hotel. Læs mere her.