Hotel La Rouja
På Hotel La Rouja kan I også nyde skiferien indendøre når benene har brug for en pause, blandt andet i hotellets bar og den hyggelige lounge med bar.
Beliggenhed – midt i Champoluc, omgivet af natur og ro
Hotel La Rouja ligger lige dér, hvor du får det bedste af to verdener: tæt på liften og byen, men samtidig omgivet af fred, grantræer og bjergsider. Her kan du vågne til lyden af stilhed – og alligevel være på pisten på ingen tid.
Hotellet blev renoveret i 2015 og fremstår i dag som et smukt og klassisk alpehotel med masser af atmosfære. Du bor 600 meter fra liften og kun 150 meter fra centrum, hvor du finder hyggelige restauranter, caféer og små butikker.
Skibussen stopper desuden blot 150 meter fra hotellet, så du nemt kan komme til og fra skiløbet – uden stress og jag.
Spa & wellness – tid til afslapning
Efter en dag på ski kan du lade kroppen slappe af i hotellets lækre wellnessområde. Her finder du både indendørs pool, opvarmet udendørs pool, sauna, tyrkisk bad og et afslapningsrum med en beroligende saltvæg.
Børn er velkomne i den udendørs pool mellem kl. 13–17, mens den indendørs pool er for gæster over 16 år. Har du brug for lidt ekstra forkælelse, kan du bestille massagebehandlinger mod betaling.
Bemærk: På afrejsedagen er adgang til wellness ikke inkluderet, men kan tilkøbes for 20 € pr. person.
Bo her, hvis …
… du drømmer om et klassisk italiensk alpehotel, hvor der er kælet for detaljerne, og hvor du straks føler dig hjemme.
La Rouja er bygget i naturmaterialer som træ og sten, hvilket giver hotellet en varm og autentisk atmosfære. Værelserne er lyse, rummelige og indrettet med italiensk hygge, så du kan slappe helt af efter en dag på ski.
Det her er stedet for dig, der vil være tæt på det hele, men stadig nyde rolig beliggenhed uden trafik og støj.
Her får du …
Skønt, renoveret hotel med klassisk italiensk charme
Lækker mad (læs mere nedenfor)
Fredelig beliggenhed tæt på liften og byen
Ægte alpehygge med pejs, lounge og bar
Mad – italiensk kærlighed på tallerkenen
På Hotel La Rouja går de op i maden – sådan rigtigt. Hotellets egen kok, Lorenzo, udvælger nøje de bedste råvarer fra Italien og Aosta-dalen, hvor mange af retterne også har deres oprindelse.
Her får du ægte italiensk madlavning med lokale ingredienser, hjerte og håndværk – serveret i hyggelige omgivelser, der matcher stemningen i resten af hotellet.
Hver onsdag er der “spise-ude”-aften på egen regning, hvor hotellet gerne anbefaler gode restauranter i byen.
Ekstra godt at vide
Hyggelig lounge med pejs
Bar på hotellet
Skiopbevaring med støvlevarmere
Værelser med safebox og minibar
Ankommer du i elbil, er der mulighed for at lade bilen i byen. Der ligger en ladestation ved den offentlige parkering Gratuito. Spørg guiderne, når de ringer ugen før afrejse, for mere information.
Turistskat opkræves på destinationen
Turistskatten skal betales direkte til hotellet - enten kontant eller med kreditkort, og er ikke inkluderet i rejsens pris, da vi ikke må og kan håndtere økonomi mellem regering og gæst. Turistskat pr. person pr. nat varierer. Afgiftens størrelse er på baggrund af den officielle hotelklassificering og destination. Børn er undtaget at betale turistskat– alder varierer fra land/destination og til hotel. Læs mere her.
Værelsesbeskrivelser
Dobbeltværelse Standard
Værelse med dobbeltseng (2 enkeltsenge skal forespørges) og eget badeværelse. Badeværelset har bruser med hydromassage.Dobbeltværelse Superior
Værelse med dobbeltseng (2 enkeltsenge skal forespørges) og eget badeværelse. Badeværelset er med bruser eller badekar med hydromassage.Jr. Suite
Jr. Suite med dobbeltseng (2 enkeltsenge skal forespørges) og mulighed for 2 opredninger samt eget badeværelse. Badeværelset er med bruser eller badekar med hydromassage.Fakta om Champoluc
