Residence & Chalets Les Lodges des Alpages

Total43.739 kr.
En heluge, Fly fra København, 5 voksne, 8 mar. 2025 til 15 mar. 2025
Bestil nu
God til prisen
Ski-in / ski-out

Velkommen til Lodges des Alpages- det perfekte sted for en super hyggelig skiferie i det smukke La Plagne Soleil!

Lodges des Alpages ligger i et roligt område med en fantastisk udsigt over de store, sneklædte bjerge og det hyggelige Plagne Soleil.

Her kan du gå på opdagelse i alt, hvad La Plagne har at byde på! Der er små butikker, hyggelige caféer og restauranter lige i nærheden på Plagne Soleils torv. Og hvis du vil udforske mere, kan du tage en tur med telebussen til Plagne Centre, hvor der er endnu mere at opleve!

Glæd dig til masser af hygge og skiløb lige uden for døren på de fantastiske pister i området.

Lejligheder

Residence Les Lodges des Alpages tilbyder hyggelige og funktionelle lejligheder, der er perfekte til familier eller vennegrupper. Lejlighederne har plads til fire, seks eller otte personer og indrettet med komfortable og hyggelige indretning der skaber en hyggelig alpestemning.

De fleste lejligheder har en terrasse, og alle har en balkon, hvor du kan nyde solen i Plagne Soleil og udsigten til de smukke bjergtoppe. De funktionelle lejligheder giver en hyggelig, hjemlig følelse efter en god og sjov dag på pisterne. I lejlighederne er der også et fuldt udstyret køkken, med alt hvad der er nødvendigt til at lave en hyggelig middag på skiferien. Du finder kogeplader, mikrobølgeovn og/eller ovn, køleskab-fryser, opvaskemaskine, brødrister, elkedel og kaffemaskine. Håndklæder og sengelinned er inkluderet.

I lejlighederne er der også en lille stue/opholdsrum hvor du sammen med dem du rejser med, kan sidde og spille et spil, læse en bog og lade op efter en sjov og aktiv dag på pisterne.

Forplejning og indkøb

Hvis du kaster dig over en hyggelig middag i lejligheden, findes der et lille supermarked inden for gåafstand, hvor du kan købe alt hvad du har behov for til dine hjemmelavede måltider. Fristes du til at holde en traditionel fransk aften, så spørg i receptionen, hvis du vil leje et traditionel raclette- eller fondue-kit, mod tillæg.

Hvis du ikke ønsker at lave maden selv, er der også kort afstand til byens centrum, hvor der er gode muligheder for at spise en lækker menu på en af byens hyggelige lokale restauranter.

Depositum

Vær opmærksom på, at der er et depositum på 400€ pr. lejlighed, som betales i receptionen ved ankomst, og du får det retur, hvis alt er som det skal være, når du rejser hjem.

Ankommer du i elbil, er der mulighed for at lade bilen i byen. Der ligger en ladestation i Plagne 1800. Spørg guiderne, når de ringer ugen før afrejse, for mere information.

Turistskat opkræves på destinationen

Turistskatten skal betales direkte til hotellet - enten kontant eller med kreditkort, og er ikke inkluderet i rejsens pris, da vi ikke må og kan håndtere økonomi mellem regering og gæst. Turistskat pr. person pr. nat varierer. Afgiftens størrelse afhænger af den officielle hotelklassificering og destination. Børn er undtaget fra at betale turistskat– alderen varierer fra land/destination og til hotel. Læs mere her.
Afstande
Piste
0m
Lift
0m
Centrum
0m
Shopping
0m
Skiudlejning
25m
Skibus
50m
Samlet pris 43.739 kr.
Inkluderet i rejsen
Liftkort La Plagne, 6 dage
Transfer
Linned og håndklædepakke
Guideservice
Din rejse
Direkte / 8. mar.
SAS
Direkte / 15. mar.
SAS
Vælg værelserFaciliteter på værelset: Badekar eller bruser – Toilet – Balkon/terrasse – Babyseng – TV – ElkedelSe alle værelsesbeskrivelser
Mulighed 1
5-værelses chalet til 9 personer
2-værelses lejlighed med kabine til 6 pers.
5 personer / 5 x voksensenge
Mulighed 2
5-værelses chalet til 9 personer
5-værelses chalet til 10 personer
5 personer / 5 x voksensenge
Mulighed 3
5-værelses chalet til 9 personer
5-værelses chalet til 9 personer
5 personer / 5 x voksensenge
22 feb..lørdag, U9
01 mar..lørdag, U10
08 mar..lørdag, U11
Udsolgt
Udsolgt
43.739 kr.
Fakta
Værelset / Lejligheden
  • Køleskab
  • Håndklæder
  • Kaffemaskine
  • Fryser
  • Mini ovn
  • Balkon/terrasse
  • TV
  • Sengelinned
  • Komfur
  • Elkedel
  • Opvaskemaskine
  • Badekar eller bruser
  • Mikroovn
Mad og drikke
  • Bar
Faciliteter
  • Reception
  • Skirum
  • Handicapvenligt

Din rejse

Fly - Udrejse
Afrejse
08.03.2025 - 17.40 - København
Ankomst
08.03.2025 - 19.50 - Lyon
Rejsetid
2 t. 10 min.
Fly nr.
SK7297
Terminal
Oplyses senere
Flyselskab
SAS
Fly - Hjemrejse
Afrejse
15.03.2025 - 20.50 - Lyon
Ankomst
15.03.2025 - 22.55 - København
Rejsetid
2 t. 5 min.
Fly nr.
SK7298
Terminal
Oplyses senere
Flyselskab
SAS
Check-in: Åbner 2 timer før afrejse - du skal være checket ind senest 1 time før afgang. Husk pas og rejsebevis.
Skitransport: Du skal bestille skitransport inden afrejse - der er et begrænset plads på flyet. En skitransport inkluderer en skitaske med ét par ski og stave samt en støvletaske med ét par støvler.
Transfer: I prisen på din skiferie er der inkluderet transfer til og fra destinationen. Dette gælder kun ved køb af en pakkerejse.

Værelsesbeskrivelser

2-væreles lejlighed med kabine til 6 pers.

Lejlighed på 32-38m2 med et opholdsrum med sovesofa og et køkken. Herudover et soveværelse med dobbeltseng eller to enkeltsenge, en sovealkove med køjeseng og et badeværelse med enten brus eller badekar og separat toilet. Lejligheden har desuden balkon.
Balkon - Sengelinned - Håndklæder - Køleskab med fryser - Opvaskemaskine - Brødrister - Elkeddel

3-væreles lejlighed til 8 pers.

Lejlighed på 46-55m2 med et opholdsrum med sovesofa og et køkken. Herudover to soveværelser med dobbeltseng eller to enkeltsenge, et soveområde med køjeseng og et badeværelse med enten badekar eller brus og et toilet. Lejligheden har desuden balkon.
Balkon - Sengelinned - Håndklæder - Køleskab med fryser - Opvaskemaskine - Brødrister - Elkeddel

Facts om La Plagne

Samlet pister
0
km
Byens højde
0
m
Højeste skiløb
0
m
Pister
Blå pister
225 km
Røde pister
145 km
Sorte pister
55 km
Off-piste
La Plagne
Antal lifte
134
Liftkapacitet
220.000 per/t
Længste nedfart
8 km
Fun park
Skiløb
Børn
Begyndere
Øvede
Eksperter
Off-piste
Snowboard
Byen
Charme
Shopping
Afterski
Spisesteder
Pistekort i La Plagne
La Plagne Pistekort
La Plagne Pistekort