Velkommen til Hotel Solaria - den perfekte base for din skiferie i Ischgl. Her kombineres perfekt beliggenhed med komfort, wellness og god mad. Hotellet ligger kun to minutter fra liften, hvilket gør det nemt at starte dagen på pisten.
Trods den meget centrale beliggenhed bor du i et roligt område, helt uden forstyrrende trafik og støj. Du får ganske enkelt det bedste fra to verdener: hurtig adgang til skiløb og en afslappet atmosfære, når du vender tilbage.
Hotel Solaria er et ideelt valg for både børnefamilier, par og venner, der vil nyde både aktivitet og afslapning – midt i hjertet af Ischgl.
Skiferie med halvpension
På Hotel Solaria bor du med halvpension, hvilket betyder, at du hver dag kan se frem til en velsmagende morgenmad og en varieret middag. Her findes noget for enhver smag, inklusive flere vegetariske alternativer.
Wellness & spa
Efter timer på pisten venter hotellets 250 m² store wellnessafdeling, hvor du kan slappe af og give kroppen ny energi. Her finder du en opvarmet indendørs pool, seks forskellige saunaer, saltbad, tyrkisk bad og et afslapningsrum med høsenge – perfekt til total restitution.
Vil du forkæle dig selv lidt ekstra, kan du bestille en massage eller spabehandling. For dig, der vil holde formen ved lige, findes der også et fitnessrum med moderne træningsmaskiner.
Praktisk information
Hotel Solaria tilbyder garage med gratis opladning til elbiler, hvilket gør det til et fremragende valg for dig, der rejser i bil eller elbil. De firbenede familiemedlemmer er også meget velkomne, da hotellet er husdyrvenligt.
Turistskat på destinationen
Turistskatten betales direkte til hotellet med kort eller kontanter og indgår ikke i rejsens pris. Dette skyldes, at vi hverken må eller kan håndtere økonomiske transaktioner mellem gæster og myndigheder. Beløbet pr. person og nat varierer afhængigt af skiområdet og hotellets officielle klassificering. Børn er fritaget for turistskat op til en vis alder, men denne grænse kan variere alt efter land, destination og hotel. Læs mere her.