Residence Les Clarines
Les Clarines i Les Menuires er en komfortabel CGH-residens med ski-in/ski-out, rummelige lejligheder og wellness tæt på pisterne i Les 3 Vallées.
Les Clarines ligger i Preyerand-området i Les Menuires og passer godt til jer, der ønsker en komfortabel base med nem adgang til skiløbet. Her bor I i lejligheder med plads til både familier og venner, så der er gode rammer for at samles efter dagens oplevelser på ski.
Når skidagen er slut, kan I vende tilbage til residensen, tage en tur i poolen eller slappe af i wellnessområdet. Kombinationen af lejligheder, fælles faciliteter og adgang til pisterne gør Les Clarines til et godt valg for en skiferie med både skiløb og tid sammen.
Beliggenhed
Les Clarines ligger i Preyerand i Les Menuires med adgang til skiområdet. Herfra kan I udforske pisterne i Les Menuires og resten af Les 3 Vallées.
Skiløb og adgang til pisterne
Residensen har ski-in/ski-out, så I nemt kan komme ud på ski og vende tilbage igen efter dagens skiløb. I residensen er der desuden skiopbevaring med støvlevarmere.
Lejligheder
Lejlighederne er indrettet i alpestil og har køkken samt opholdsrum, hvor I kan samles efter en dag på bjerget. Sengene er redt ved ankomst, bortset fra sovesofaer, hvor sengelinned ligger klar til brug.
Pool og wellness
Residensen har en opvarmet indendørs pool samt wellnessfaciliteter, hvor I kan slappe af efter dagens skiløb. Spa- og massagebehandlinger tilbydes mod betaling.
Parkering
Ankommer I i bil, er det muligt at reservere en overdækket parkeringsplads mod betaling. CGH anbefaler, at parkeringspladsen bestilles samtidig med lejligheden, da der ikke er oplyst garanti for ledige pladser uden reservation.
Faciliteter
På residensen finder I blandt andet reception, gratis WiFi og skiopbevaring med støvlevarmere. De praktiske faciliteter gør det nemt at få hverdagen til at fungere under skiferien.
Passer godt til dig, som
- ønsker ski-in/ski-out i Les Menuires
- rejser med familie eller venner
- foretrækker en lejlighed med plads til samvær
- sætter pris på pool og wellness efter skidagen
- ankommer i bil og ønsker mulighed for overdækket parkering
Opladning af elbil
Ankommer I med elbil, er der mulighed for opladning i byen. Spørg guiderne, når de ringer ugen før afrejse, for mere information.
Turistskat opkræves på destinationen
Turistskatten skal betales direkte til hotellet - enten kontant eller med kreditkort, og er ikke inkluderet i rejsens pris, da vi ikke må og kan håndtere økonomi mellem regering og gæst. Turistskat pr. person pr. nat varierer. Afgiftens størrelse er på baggrund af den officielle hotelklassificering og destination. Børn er undtaget at betale turistskat– alder varierer fra land/destination og til hotel. Læs mere her.
Facts om Les Menuires
